porównanie pluszowych włóczek, wszystkie włóczki na jednym zdjęciu

Porównanie pluszowych włóczek

Porównanie pluszowych włóczek

Himalaya, Yarn Art, Kartopu, Etrofil, Kwiaty Polskie czyli porównanie pluszowych włóczek


porównanie pluszowych włóczek, wszystkie włóczki na jednym zdjęciu

W dzisiejszym wpisie obiecane porównanie pluszowych włóczek, czyli opis większości dostępnych w Polsce marek pluszowych włóczek. Wszystkie wymienione są dostępne w sklepiku Oślego motka. Różnią się między sobą firmą, gramaturą, gamą kolorystyczną, a także grubością nitki. W poradniku znajdzie się także miejsce dla pluszowej włóczki fantazyjnej:) Włóczki poukładane są według produkujących je firm od najpopularniejszych według mojej subiektywnej oceny:)

Jeśli nie masz najmniejszego pojęcia jak postępować z pluszowymi włóczkami zajrzyj najpierw do wpisu: Pluszowe włóczki – jak zacząć z nimi przygodę? Mini poradnik.

Według moich obserwacji najbardziej popularną pluszową włóczką na rynku jest Himalaya Dolphin Baby. Dlatego też firma Himalaya i dostępne w jej ofercie pluszaki zostaną omówione jako pierwsze:) A więc do dzieła!

Himalaya – porównanie pluszowych włóczek


Himalaya Yarns to jeden z największych producentów włóczek. Jest to firma turecka istniejąca na rynku od 1986 roku. Należą do niej także marki Fibranatura oraz Rozetti. W ofercie Himalaya znajdziemy kilkaset rodzajów włóczek zróżnicowanych pod względem składu, gramatury i faktury. Wśród najpopularniejszych są serie Everyday (Big, Baby, itd.) oraz Dolphin Baby właśnie.

Mam wrażenie, że wszyscy znają tę włóczkę:) Wśród pluszowych włóczek jest zdecydowanie najbardziej lubiana przez polskich rękodzielników. Jeszcze większą sympatią włóczkę tę darzą Czesi i Czeszki. Co ciekawe, nie jest ona popularna w Turcji, czyli tam gdzie jest produkowana. Turczynki i Turcy wolą raczej niewłochate akryle i bawełny idealne do standardowych zabawek amigurumi.

Himalaya Dolphin Baby

Top of the top pluszu


porównanie pluszowych włóczek - Himalaya Dolphin Baby

Dolphin Baby ma w swojej gamie 62 kolory (wszystkie je znajdziecie tutaj). Możecie przebierać wśród odcieni fioletu, różu, zieleni i wielu innych. Jest to duża zaleta tej włóczki, bo wiadomo jak szalone są rękodzielnicze myśli. Wymarzyłyście sobie projekt w specjalnych kolorach z tej samej włóczki? Jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziecie te kolory w gamie Dolphin Baby. Przeważają w niej kolory jasne, dziecięce, ale znajdą się również ciemniejsze czy nawet modne odcienie jak musztarda, a nawet neony. Do tego paleta włóczki jest stale poszerzana o kolejne kolory:)

Włóczka zwijana jest w motki po 100 gram, w których znajdziemy 120 metrów. Jej skład to 100% poliestru. Producent zaleca druty i szydełko w rozmiarze 6.5mm, co jest odpowiednie w przypadku robienia na przykład kocyka. Jeśli jednak celujemy w maskotkę to zdecydowanie lepiej sprawdza się 4 do 4.5mm. Niektórzy używają szydełek 2.5mm, tak więc to kolejna bardzo indywidualna kwestia zależna od siły napięcia nitki przez nasze ręce. Gotowe robótki można prać w pralce:)

Włóczka ma również certyfikat OEKO-TEX Standard 100.

Himalaya Dolphin Fine

Cieńsza wersja Dolphin Baby


Himalaya Dolphin Fine

Włóczka Dolphin Fine to około 2/3 grubości nitki Dolphin Baby. Sprawdzi się więc w projektach, w których potrzebujemy odrobinę cieńszej włóczki, ale nadal puszystej. Dostępna gama kolorystyczna w 100% odpowiada gamie Dolphin Baby. Składa się narazie z 28 kolorów, ale jest stale poszerzana, więc na pewno w niedalekiej przyszłości doczekamy się kopii 62 kolorów Dolphin Baby w wersji slim:) W Oślim motku znajdziesz wszystkie dostępne kolory tej włóczki o tutaj, a dodatkowo w opisie poszczególnych kolorów krótką informację jakiemu kolorowi z gamy Dolphin Baby dany kolor odpowiada. Na przykład kolor na zdjęciu powyżej ma numer 80526 i jest identnyczny jak 80349 Dolphin Baby:)

Motek Dolphin Fine waży 100g, ale jej metraż to 175m. Skład to również 100% poliestru. Zalecany rozmiar drutów według producenta to 5.5mm, a szydełka 6.5mm. Jest więc zdecydowanie zawyżony, jeśli chcemy użyć jej do stworzenia maskotki. W takim przypadku lepiej siegnąć po rozmiary 2.5-3.5mm. Według piktogramów na banderoli gotowe robótki można prać w pralce i ,co ciekawe, prasować żelazkiem nastawionym na najniższą wartość termiczną. Jednak osobiście zdecydowanie nie polecam:)

Włóczka nie posiada certyfikatu OEKO-TEX Standard 100.

Himalaya Dolphin Loop

Fantazyjny pluszak


porównanie pluszowych włóczek - Himalaya Dolphin Loop

Dolphin Loop jest tak zwaną włóczką fantazyjną. Pod tym określeniem mieszczą się wszystkie włóczki o niejednolitej strukturze, np. trawka, boucle, czy właśnie loop (ang. pętla). Bardzo efektownie prezentuje się w kocykach czy maskotkach, które mają imitować puszyste zwierzątka, np. owce:) Jest jednak bardzo trudna w pracy, źle widać oczka robótki. Wyprodukowano do tej pory 24 kolory, z czego 13 jest dostępnych w Polsce, a część z nich u Oślego motka: tutaj.

100 gramowe motki mają po 44 metry przędzy, która według producenta pasuje na druty 9mm i szydełko 6.5mm. Standardowo przy tworzeniu kocyków są to rozmiary pasujące, ale maskotki potrzebują mniejszych rozmiarów od 4mm do 5.5mm. Gotowe robótki można prać w pralce:)

Włóczka nie posiada certyfikatu OEKO-TEX Standard 100.

Yarn Art 


Kolejna turecka firma w zestawieniu pod względem popularności na polskim rynku nie ustępująca wspominanej Himalaya. Yarn Art powstała w 1993 roku ma w swojej ofercie szereg włóczek od 100% wełen, bawełn przez mieszanki, aż po akryle, mikrofibry i poliestry. Najpopularniejsze serie to akrylowo-bawełniany Jeans do amigurumi, wielokolorowy Flowers na chusty, świetne bawełny Ideal i Creative, a także przędzone sznurki, jak cieniutki Macrame Cotton.

Produkuje także włóczki pluszowe: porównywalną do Dolphin Baby – Dolce i jej powiększoną wersję – Dolce Maxi.

Yarn Art Dolce Maxi

Pluszowe XXL


Yarn Art Dolce Maxi

Dolce Maxi to po prostu Dolphin Baby razy 2. Włóczka przy całej swojej masywności 8mm pluszowej nitki jest niebiańsko milutka i niesamowicie praktyczna. Wystarczy jeden jej motek, szydełko 8-9mm, około godziny pracy i mamy 40cm misia. Dla uwielbiających szybki i cudny efekt to rozwiązanie genialne. Seria ta ma niestety wadę w postaci małej gamy kolorystycznej- to tylko 17 kolorów. Wśród nich nie ma żadnego jaskrawego jak czerwień czy pomarańcz. Obok klasycznej czerni i bieli znajdziemy krem, trzy odcienie beżu oraz bordo, grafit, granat i po dwa odcienie różu, fioletu, niebieskiego.

Motek tej pluszowej włóczki ma aż 200 gramów i 70 metrów. Składa się w 100% mikropoliestru. Producent proponuje druty 12mm i szydełko 15mm, jednak do maskotek lepiej nadaje się rozmiar 8-9mm. Można prać w pralce.

Włóczka nie posiada certyfikatu OEKO-TEX Standard 100.

Opus Natura 


Opus Natura produkuje w Turcji, a jej wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest jedna spod wrocławskich hurtowni. W swojej ofercie posiada szeroką rozpiętość akryli o przeróżnych grubościach, mieszanek z wełną oraz pluszową nowość – Aksamitek.

Włóczka ta sprzedawana jest w motkach o wadze 50 gramów. Dzięki takim małym motkom jesteś więc w stanie wytestować włóczkę mniejszym kosztem:)

Opus Natura Aksamitek

Mini Dolphin Baby


porównanie pluszowych włóczek - Opus Natura Aksamitek

Aksamitek ma w swojej gamie 27 odcieni, a wszystkie znajdują się tutaj. Wśród z nich są aż 4 odcienie szarości, ale niestety (jeszcze!) nie ma żadnego brązu ani beżu. Znajdziemy za to piękny słoneczny żółty oraz trawiastą zieleń, których brak w gamie Dolphin Baby.

Jak wspomniałam motki Aksamitka mają po 50 gramów, a w nich 60 metrów. Jest to więc dokładnie połowa motka Dolphina (100g/120m), co sugerowałoby identyczną grubość nitki. W praktyce jednak Aksamitek jest delikatnie cieńszy. Producent zaleca druty w rozmiarze 6-8mm i szydełko 5-7mm, jednak w przypadku maskotek zdecydowanie odpowiedniejsze będą mniejsze rozmiary, nawet 3.0mm. Gotowe robótki można prać w pralce:)

Dolphin baby i Aksamitek

Włóczka nie posiada certyfikatu OEKO-TEX Standard 100.

Kwiaty Polskie


Marka Kwiaty Polskie to jedyny polski producent w zestawieniu. W swojej ofercie ma głównie włóczki ze sztucznych przędzy jak poliester, akryl, wiskoza, ale znajdzie się też 100% wełna czy bawełna. Poszczególne serie biorą swoje nazwy od polskich kwiatów właśnie, stąd pluszowy Bez, akrylowa Sasanka, wełniana Koniczyna, czy bawełniany Rumianek, a także poliestrowy polarowy Słonecznik. Jeśli potrzebujesz takiej, której nie ma w sklepiku skontaktuj się ze mną🙂

Kwiaty Polskie Słonecznik

Polarowy grubasek


porównanie pluszowych włóczek - Kwiaty Polskie Słonecznik

Słonecznik to włóczka, która w dotyku przypomina milutki polar. Jej struktura jest bardziej zbita niż kultowej Dolphin Baby. Jest ona również od Dolphina mniej więcej dwa razy grubsza. Gama kolorystyczna jest niestety bardzo podstawowa i składa się jedynie z 12 kolorów. Wsród z nich znajdziemy biały, czarny, czerwony, niebieski, dwa odcienie szarości, 3 pastelowe róże, bladą miętę oraz 2 kolory mieszane: biało-niebieski i biało-różowy.

100 gramowe motki mają około 40 metrów, nie są niestety wydajne. Grubość nitki sięga 8mm, dlatego optymalny rozmiar szydełka do maskotki to 7-8mm, a na kocyk nawet 12mm. Robótki można prać w pralce:)

Włóczka nie posiada certyfikatu OEKO-TEX Standard 100.

Etrofil 


Etrofil również jest firmą turecką, ale swoje włóczki projektuje we Włoszech. Intencją powstałego w 2002 przedsiębiorstwa jest tchnięcie nowego życia w sektor przędzalniczy za pomocą stale ulepszanych technologii oraz jakości produkcji. Bardzo ważnym aspektem w działalności Etrofil jest dbanie by proces produkcji był jak najbardziej przyjazny dla środowiska, mają na względzie także prawa pracownicze i tak zwany „fair trade”, czyli uczciwy handel. Jest to więc firma zasługująca na uwagę, choć niezbyt popularna w naszym kraju:) W swojej ofercie mają recyklingowane wełny, mieszanki bawełny z akrylem, a także pluszową Yonca Baby.

Etrofil Yonca Baby

„Gęstsza” wersja Dolphin Baby


porównanie pluszowych włóczek - Etrofil Yonca Baby

Yonca Baby ma w swojej gamie 28 kolorów, a większość z nich znajdziecie tutaj. Wydaje się, że kolorów jest mało, ale są one w miarę uniwersalne przy tworzeniu zabawek, to znaczy jest kilka odcieni różu, niebieskiego, fioletu czy szarości. W gamie znajdziemy też modne kolory pudrowe, a nawet piękną butelkową zieleń, wyrafinowany burgund czy musztardę.

Yonca Baby i Dolphin Baby porównanie nitki

Włóczka w dotyku jest nieco bardziej sztywna i grubsza niż wspomniany już Dolphin Baby. Kilkukrotnie spotkałam się z określeniem „tępa”, bowiem plusz użyty do produkcji Yonca Baby jest twardszy i mniej aksamitny. Motek ma taką samą wagę jak Dolphin, ale jest od niego o 20 metrów krótszy – 100g/100m. Z tego właśnie wynika większa gęstość i grubość: na mniejszą ilość metrów przypada więcej pluszowych włosków.  Włóczka ta ma również tendencję do „zaskrzypienia” podczas pracy, co niektórych doprowadza do szewskiej pasji. Uspokajam wrażliwszych: nie skrzypi cały czas.

Producent proponuje rozmiar drutów 6.5mm, a szydełka 4.5mm i są to rozmiary całkiem dopasowane. Włóczka jest jednak na tyle gęsta, że przy tworzeniu zabawek można wziąć szydełko w rozmiarze 5mm. Robótki można prać w pralce:)

Yonca Baby posiada certyfikat OEKO-TEX Standard 100.

Kartopu


Już ostatni producent włóczek w tym zestawieniu to firma Kartopu. Powstała w 1952 w Turcji specjalizuje się w produkcji z zarówno naturalnych jak i syntetycznych materiałów, takich jak akryl, wełna, angora, bambus.  Najciekawsze serie Kartopu to Home Decor (bawełniany miękki sznurek), pluszowa Velvet z metaliczną nitką (dostępna na zamówienie w Oślim motku), czy cienki plusz Elegance. Marka ta nie jest jednak szczególnie popularna w naszym kraju, dlatego jest dość duży problem z dostępnością niektórych serii albo kolorów z danych serii na naszym rynku. Wobec tego ryzyko braku możliwości dokupienia brakujacego koloru do ukończenia robótki jest bardzo duże, dlatego też opisywana włóczka ląduje na końcu zestawienia jako ciekawostka:)

Kartopu Elegance

Szorstka Dolphin Fine


Kartopu Elegance

Włóczka Kartopu Elegance jest niemal identycznej grubości jak wspominana już Dolphin Fine. Jest jednak od niej bardziej szorstka,  w dotyku i w wyglądzie przypomina przecierany sztruks. Pluszowe włoski są bardzo króciutkie i gęsto nasunięte na nitkę prowadzącą, przez co jest mniejsze ryzyko zsunięcia się pluszu z jej końca. Gama jest bardzo ograniczona – to tylko 13 kolorów. Są to dwa odcienie brązu, grafit, żółty, dwa odcienie niebieskiego, czarny, krem, dwa odcienie fioletu i trzy odcienie różu. Z włóczki stworzymy ciekawe pledy i dywaniki. Nadaje się również na maskotki, ale nie będą one tak milusie jak te zrobione z reszty włóczek opisywanych w tym poście.

Motki po 100g mają 180 metrów, a producent proponuje druty 5.5-6.5mm, szydełko 5mm. Przy maskotkach można zejść nawet do 2mm. UWAGA! Zalecane jest pranie ręczne, wydaje się to zasadne, gdyż kolory już wyglądają jak lekko sprane:)

Włóczka posiada certyfikat OEKO-TEX Standard 100.

Porównanie pluszowych włóczek – podsumowanie


włoczki pluszowe porównanie nitek

Wymienione przeze mnie włóczki to tylko mały wycinek pluszowego świata. Praktycznie każdy producent stara się w swojej ofercie mieć takie włóczki, gdyż cieszą się one niebywałą popularnością wśród rękodzielniczek i rękodzielników. Bardzo ciekawą ofertę ma hiszpańska firma Katia. Jej niektóre serie są dostępne na polskim rynku (Velvet, Velvet Fine), a niektóre jeszcze nie, w tym zaplatany plusz Scuby Velvet (możecie ją zobaczyć tutaj).  Turecka Kamgarn postawiło na pluszowe cieniutkie włóczki, w tym wielokolorowe Cicibebe Blanket oraz Papatya Velvet Cake, które są zwinięte w przypominające cukierki motki. Również francuska DMC ma w swojej ofercie dostępną w Polsce Velvet. Natomiast turecka Alize ma w swojej ofercie ciekawe fantazyjne pluszaki przeznaczone do pracy palcami, np. Alize Puffy, która już niedługo pojawi się w sklepiku:)

Firmy, które zostały opisane w poście mają jeszcze inne zasługujące na uwagę serie, na przykład Himalaya Dolphin Colors i Himalaya Dolphin Animal Colors. Są to pluszaki wielokolorowe, a seria Animal jest inspirowana futrami zwierzaków, takich jak np. gepard.

Mam nadzieję, że dzięki temu i poprzedniemu poradnikowi, będzie Wam łatwiej poruszać się między pluszowymi motkami i dobrać odpowiedni do swojego projektu. Nie bójcie się, pluszaki nie gryzą:)

Dziękuję Wam serdecznie za uwagę i do następnego wpisu!

Karolina z Oślego motka


Miniciekawostka


Poliestrowe włóczki, które nazywam pluszowymi mogą występować też pod nazwami: welwetowe (velvetowe), welurowe, szenilowe lub w skrócie szenila. Nazwa 'velvet’ pochodzi od tkaniny tak właśnie nazywanej, która jest po prostu pluszowa (np. minky). Szenila natomiast to nazwa przędzy z okrywą włókienną, to samo znaczenie ma welur. Wszystkie te nazwy są używane raczej w odniesieniu do tkanin, materiałów krawieckich, ale jak najbardziej można ich użyć do określenia włóczek pluszowych:)

3 komentarze do: “Porównanie pluszowych włóczek

 1. Hanna Kucharska pisze:

  Dużo ciekawych informacji. Podziwiam wiedzę i dzielenie się z nią. Pozdrawiam serdecznie 😊

  1. oslimotek pisze:

   Dziękuję serdecznie za miły i doceniający komentarz 🙂 Piękna motywacja do dalszego działania, które już w trakcie 🙂 Pozdrawiam!

 2. Kasia pisze:

  Artykuł „stary”, ale pomógł mi wybrać odpowiednią włóczkę. Super, że komuś chciało się zrobić porównanie, bardzo dziękuję za pomoc, przydatna treść dla poszukujących pluszu idealnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0