Jaką włóczkę do amigurumi wybrać?
Porównanie bawełniano-akrylowych włóczek do amigurumi
Yarn Art Jeans, Gazzal Baby Cotton, Kartopu Amigurumi oraz Alize Cotton Gold
Wybór włóczki do nowego projektu nigdy nie jest prosty. Nawet dla dziewiarek, które nie jeden motek już w swoim życiu przerobiły. Ilość faktur, kolorów, rodzaje składu jest zatrważająca, zwłaszcza dla naszego portfela:D Do tego sami producenci prześcigają się w kolejnych propozycjach i alternatywach.
Dlatego wpadłam na pomysł, by przyjść troszkę z pomocą! Ten post rozpoczyna serię postów porównujących popularne włóczki według techniki i składu, która mam nadzieję choć troszkę pomoże podjąć decyzję osobom zaczynającym przygodę z dzierganiem. Na pierwszy ogień pójdzie technika amigurumi i włóczki akrylowo-bawełniane.
Podane w tym poście serie włóczek są najczęściej wymieniane na grupach czy forach przy pytaniu o to jaką włóczką zacząć przygodę z amigurumi ze względu na cenę, dostępność i szerokie gamy kolorystyczne. Wszystkie są włóczkami tureckiej produkcji. Yarn Art Jeans, Gazzal Baby Cotton, Kartopu Amigurumi oraz Alize Cotton Gold mają bardzo podobny skład oraz grubość nitki, a różnią się miękkością, skrętem, wagą i ilością metrów w motku. Dzięki temu porównaniu nie dowiesz się, która jest najlepsza, ale poznasz dokładnie ich cechy, dzięki czemu będziesz mieć większą świadomość wyboru.
Yarn Art Jeans
Bardzo często zdarza się, że to Yarn Art Jeans jest pierwszym wyborem i pierwszym poleceniem przy pytaniu o to jaką włóczką zacząć robienie zabawek. Włóczka ta jest dostępna praktycznie w każdej pasmanterii stacjonarnej i internetowej, ma szeroką paletę kolorów (aż 55!), dzięki mocnemu skrętowi nie rozdwaja się podczas pracy, a nitka ma optymalną grubość. Atutem też jest niska cena za motek. Sama firma Yarn Art to potęga na dziewiarskim rynku, liczy sobie kilkadziesiąt serii od czystej bawełny, przez bambus, mieszanki i różne rodzaje wełen. Jeśli macie słabą wolę lepiej nie otwierać ich katalogu, zwłaszcza, że mają bardzo rozsądne ceny:D
Skład Yarn Art Jeans to 55% bawełny i 45% akrylu. Włóczka jest podwójnie skręcona z 4 nitek na tyle mocno, że nie trzeba się martwić o rozwarstwianie podczas pracy, co mogłoby zniechęcić początkujące osoby. Mocny skręt wpływa także na sztywność przędzy, a to z kolei na miękkość gotowej robótki. Sztywno zbite półsłupki mogą się wydawać niektórym osobom twarde, wcale nie kojarzące się z miłą przytulanką. Z drugiej jednak strony dzięki tej sztywności ma się większą kontrolę nad kształtem, co jest bardzo ważne na przykład przy tworzeniu lalek. Włóczka jest stosunkowo mało rozciągliwa, trzyma swoją formę mimo wypychania, jednak po wypraniu należy suszyć ją na płasko na wszelki wypadek. Gotowe robótki można bez obaw prać w pralce w 30 stopniach, a nawet prasować żelazkiem nastawionym na najniższą wartość termiczną. Zwijana jest w motki po 50 gram i 160 metrów nitki, co z powodzeniem wystarczy na 2 małe misie. Grubość nitki to niewiele ponad milimetr. Przy tworzeniu zabawek amigurumi najlepszym wyborem będzie szydełko 2-2.5mm, tak, aby nie tworzyły się dziurki, przez które byłoby widać wypełnienie.
Gazzal Baby Cotton
Kolejną włóczką w zestawieniu jest Gazzal Baby Cotton. Firma ta specjalizuje się w ciekawych wysokogatunkowych bawełnach, wełnach i mieszankach o bardzo przyjaznych cenach. Włóczki Gazzala mają ładny design oraz piękną paletę kolorów. Seria Baby Cotton liczy sobie 50 odcieni kolorystycznych z charakterystycznym połyskiem. W dotyku jest bardziej miękka niż Yarn Art Jeans, ale też cieńsza i dużo luźniej skręcona, co podczas pracy może skutkować rozdwajaniem się nici, a także mniejszymi wymiarami gotowej dzianiny czy maskotki. Cena motka jest odrobinę wyższa niż Yarn Art Jeans, dlatego Baby Cotton nie jest takim oczywistym wyborem, jednak dla swojej cudnej gamy kolorów i miękkości jest warta spróbowania, jeśli nie na pierwszy raz to może na drugi:)
Baby Cotton to wysokiej jakości włóczka o nieco wyższej zawartości włókien bawełny niż poprzednia propozycja, mamy tutaj 60% bawełny i 40% akrylu. Jest również nieco cieńsza, bo ma niecały milimetr grubości. W 50 gramowym motku znajdziemy 165 metrów połyskującej nitki w przepięknych kolorach. Przy tworzeniu zabawek można sięgnąć po szydełka nawet 1-1.5 mm. Jest dość luźno skręcona z 5 nitek, niestety mocno rozdwaja się podczas pracy, trzeba ją traktować z ostrożnością. Odpłaci się jednak miękkością gotowej maskotki. Trzeba ją prać ręcznie w maksymalnie 30 stopniach, ale można delikatnie przeprasować żelazkiem ustawionym na niską temperaturę. Jej włókna są mocno rozciągliwe, dlatego trzeba uważać z wypychaniem oraz suszyć na płasko. Włóczka ma swoją grubszą siostrę Gazzal Baby Cotton XL, która jest bardziej zbliżona do cech Yarn Art Jeans i te dwie można łączyć ze sobą w jednej robótce.
Kartopu Amigurumi
Trzecia alternatywa to włóczka Kartopu Amigurumi z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, który przyznawany jest materiałom nie posiadających w swym składzie substancji szkodliwych dla zdrowia. Jest to stosunkowo nowa propozycja tej tureckiej firmy, która ma w swoim katalogu bardzo ciekawe włóczki. Znajdziemy tu czyste czesankowe wełny, organiczne bawełny, ale także poliestrowe pluszaki w innych gramaturach niż te najbardziej popularne firm Himalaya i Yarn Art. W porównaniu do poprzednich włóczek gama kolorystyczna Kartopu Amigurumi wypada dość ubogo, bo to tylko 25 odcieni. Niektórych z nich jednak próżno szukać wśród bardziej popularnych serii, dlatego warto się im bliżej przyjść, bo może akurat tutaj znajdziemy kolor, który idealnie pasuje do naszego projektu.
Kartopu Amigurumi jest przyjemnie miękka w dotyku, a jej skręt przypomina mulinę do haftowania. Ma większą zawartość akrylu, niż bawełny ( 51%akryl, 49%bawełna), a w 50 gramowym motku mamy tylko 130 metrów. Gramatura wskazywałaby więc, na grubszą nitkę jednak jest ona bardzo porównywalna do Yarn Art Jeans i będzie się z nią dobrze łączyć. Dość łagodnie skręcona z 4 nitek, nie będzie się rozdwajać podczas pracy. Wykonane z niej robótki będą miały podobną sztywność co pierwsza propozycja. Bez obaw będzie je można wrzucić do pralki, a nawet wyprasować, ale w niskiej temperaturze. Co ciekawe można również wspomóc się suszarką bębnową, bez lęku, że zabawka się zmechaci. Jej cena jest identyczna jak motka Yarn Art Jeans.
Alize Cotton Gold
Ostatnia włóczka akrylowo-bawełniana do amigurumi w tym zestawieniu to Alize Cotton Gold. Firma Alize słynie z ciekawych mieszanek w większych 100 gramowych motkach. Dzięki temu kupując jeden motek stworzysz więcej projektów, a cena jest mniej więcej taka sama jak kupienie dwóch motków poprzednich włóczek. Ma bardzo podobny skręt do Yarn Art Jeans, co oznacza, że nie będzie się rozdwajać podczas pracy, ale jest zdecydowanie bardziej miękka w dotyku.
W 100 gramach Alize Cotton Gold ma 330 metrów, a jej skład to 55% bawełny i 45% akrylu. Skręcona z 4 nitek jest bardzo miękka w dotyku. Również rozmiar szydełka będzie podobny jak przy pracy z Yarn Art Jeans. Można więc powiedzieć, że jest to bardziej miękka i większa alternatywa dla pierwszej włóczki w tym zestawieniu. Producent zaleca ręczne pranie robótek z Cotton Gold oraz suszenie na płasko. Nitka jest również nieco bardziej elastyczna, dlatego należy uważać przy wypychaniu maskotek.
Porównanie grubości nitek i skrętu
Jak widać na zdjęciu powyżej luźno puszczone nitki są podobnych grubości, dopiero podczas pracy z nimi można jaśniej określić ich właściwości, jak sztywność i sprężystość. Na zdjęciu poniżej widzimy rozkręcone nitki od lewej Yarn Art Jeans, Gazzal Baby Cotton, Kartopu Amigurumi oraz Alize Cotton Gold.
A więc to wszystko moi kochani! To zestawienie zawierające charakterystyczne cechy najbardziej popularnych tureckich włóczek akrylowo-bawełnianych do amigurumi daje ogólny pogląd, który powinien pomóc początkującym jak bez strachu zakupić pierwszy zestaw do tworzenia maskotek. Post ten jest również dla osób, które już zaczęły, ale szukają alternatyw lub po prostu są ciekawe jak szeroki jest dziewiarski świat.